Mūsdienu kultūras forums „Baltā nakts”, kas ik gadu notiek Rīgā septembra sākumā, šogad notiks naktī no 10. uz 11. septembri.  50 daudzveidīgas, atšķirīgas un krāsainas laikmetīgās mākslas norises vienas nakts garumā visā Rīgas teritorijā aicinās skatīties, baudīt un iepazīt.

Foruma pamatprogrammu veidos vairāk nekā 30 mākslas un kultūras projekti, tostarp, koncerti, instalācijas un skulptūras pilsētvidē, izstādes, multimediāli projekti, dzejas sacensības un lasījumi un filmu programmas. „Baltās nakts” pamatprogrammu papildinās vairāk nekā 20 iniciatīvu projekti, kuru organizēšanā iesaistās teātri, skolas un bērnudārzi, mākslas galerijas, kafejnīcas, mākslas un kultūras studijas un citi aktīvie rīdzinieki un domu biedri.

Visi „Baltās nakts” pasākumi ir bez maksas un notiek dažādās pilsētas vietās. „Baltā nakts” šogad koncentrēsies ierastās ģeogrāfiskās vietās – Rīgas centrā, Vecrīgā, Spīķeru kvartālā, un tuvējā Pārdaugavā.

 

BALTĀS NAKTS NOTIKUMI SPĪĶEROS

Audiovizuāla performance “Prāta Spēles”


Pasākuma norises vieta: Spīķeru kvartāla laukums, Maskavas iela 8. Pasākuma sākums no pl.22.00.

Mākslinieki: Māris Kalve, Ēriks Vesmanis.

 

balta nakts prata spelesSpīķeru laukumā apmeklētājiem tiks piedāvāta neaizmirstama un iespaidīga audiovizuāla performance, interpretējot divus dabīgus cilvēka organisma stāvokļus – miegu un nomodu caur prāta prizmu. Uz četriem laukumā izvietotiem lielformāta ekrāniem caur mākslinieka vizuālizācijām tiks izveidotas audiovizuālas projekcijas par tēmu – kas notiek cilvēka galvā, kad tas ir iemidzis, pretstatā tam, ko tas redz, par ko domā, ko savā prātā vizualizē, kad ir nomodā, abstrakcionisms pretēji reālismam.

Pasākuma laikā apmeklētājiem būs iespēja sajust un piedzīvot neiedomājamo prāta pasauli un neskaitāmi daudzās domas, objektus, tēlus, fantāzijas u. c. lietas, kuras ik dienu nodarbina mūs gan nomodā, gan miegā.

Audiovizuālās performances „Prāta spēles” centrs, kurā krustosies miega un nomoda vizualizācijas, metaforiski sasauksies arī ar „Baltās nakts” galveno domu un ideju – nomoda stāvokli, kurā ceļinieku prātus pārņem radošs un auglīgs bezmiegs. Viena nakts, kurā omulīga miega vietā izvēlamies radoši piesātinātu nomodu.

 

balta-nakts-e-vesmanis-prata-speles

Mākslinieks: Ēriks Vesmanis / Baltā Nakts / Prāta Spēles

Brīvdabas kino “Komēdijas caur laika prizmu”

 

Spīķeri un kinoprojekts Spektrs Baltajā naktī piedāvā oriģinālas, smieklīgas un asprātīgas komēdijas, kuras vizualizēs humoru cauri laikam un telpai – sekojot smalkās komēdijas meistaram Vudijam Alenam un mūsdienu latviešu analogiem!

Pasākuma norises vieta: Spīķeru pagalms, Maskavas iela 4k-1. Pasākuma sākums pl.21.00. Ieeja bez maksas.


Skatītāju uzmanībai un vērtējumam tiks nodotas sekojošas filmas:

manhattan1) “Manhetena” (Manhattan”)
ASV, 1979. gads, 96 min., m/b
Režisors: Vudijs Alens
Lomās: Vudijs Alens, Diāna Kītone, Mariela Hemingveja

Šķirta televīzijas raidījumu scenārista dzīve kļūst vēl sarežģītāka, kad viņš sāk tikties ar sava labākā drauga mīļāko… un tad viņš satiek žurnālisti Mēriju. Viena no Vudija Alena pirmajām un arī labākajām filmām pilnībā atklājas viņa komiķa un arī satīriķa talants stāstīt smieklīgi par nopietno un nopietni – par smieklīgo. Pats allaž visu savu personiskāko stāstu centrā, cilvēks-orķestris Alens ir šīs filmas režisors, scenārija autors un galvenās lomas atveidotājs! Divas nominācijas ASV kinoakadēmijas “Oscar” balvai. Filma tiek izrādīta sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā.

2) “Pusnakts Parīzē” (Midnight in Paris) midnight-in-paris-poster
Francija/Spānija/ASV, 2011. gads, 94 min.
Režisors: Vudijs Alens
Lomās: Ouens Vilsons, Reičela Makadamsa, Mārtins Šīns, Toms Hidlstons, Karla Bruni

Romantiskākajā pilsētā Parīzē ierodas jauns pāris, kuram rudenī paredzētas kāzas. Pilsētā darba darīšanās ieradušies arī līgavas vecāki. Šie cilvēki nenojauš, ka notikumi mīlestības pilsētā neatgriezeniski izmainīs viņu dzīves. “Pusnakts Parīzē” ir romantiska komēdija par jauna cilvēka mīlestību pret pilsētu – Parīzi. Par ilūziju, ka dzīve, kas atšķirtos no tās, ko dzīvojam, būtu daudz labāka… Viena no Vudija Alena skatītāju iemīļotākajām filmām ar krāšņu aktieru buķeti!

3) PIENS īsfilmas no režisora Oskara Rupenheita
Tas, kas, pēc “Piens” saimnieka Mārtiņa Mielava vārdiem, sākās kā īsfilmu eksperimenti pašu priekam, pārauga daudz vērienīgākā un tautā iemīļotā projektā, kur katra nākamā īsfilma tiek gaidīta ar grūti slēpjamu nepacietību! “Olimpiskie Zēni un Trenere”, “Musketieri, Tubists & Bumbulītis”, “Polka balles kurpēs” un citas – kopā ar īsfilmu veidotājiem, dalībniekiem, draugiem, atbalstītājiem!
Iedvesmotas tai skaitā no Kventina Tarantino, Vesa Andersona un tā paša Vudija Alena, tās reprezentē mūsdienu latvieša skatījumu uz stilīgas un kičīgas komēdijas žanru. Īsfilmu autori šobrīd aktīvi strādā pie savas pirmās pilnmetrāžas filmas “Kriminālās ekselences fonds” jeb KEF!

 

Performance POST 100 Dirty Deal Teatro

Pasākuma norises vieta: Maskavas iela 12k-2. Pasākuma sākums pl.20.00. Ieeja bez maksas.

ddt baltā naktsIr 2016. gads, un laiks joprojām turpina ritēt uz priekšu. Neatkarīgi no tā, kāda ir šodiena, mēs ticam, ka pienāks rītdiena. Taču izteiktāk kā iepriekš aktuāls ir jautājums – kāda šī rītdiena izskatīsies? Vai pēc simts gadiem pasaulē dominēs kristieši, musulmaņi, ateisti vai scientologi? Varbūt cilvēku skaits sāks sarukt, un dominējošā dzīvā būtne uz planētas būs tīģeri, kuru skaits pirmo reizi simts gados sācis pieaugt? Bet varbūt globālās sasilšanas izraisīto ledāju kušanas rezultātā pasaule vienkārši applūdīs? Kā par šo rītdienas pasauli un uz tās dzīvojošajiem reflektēs māksla?

Programma:

20.00–1.00 „Zootopija”,
autori Mārtiņš Zariņš un Mārtiņš Velps.
10 minūtes gara video un skaņas instalācija, kas visu vakaru skatāma Dirty Deal Teatro..

20.00–00.00 „Inkubators”,
autores Sandra Lapiņa un Jeļena Oļševska, izpilda Valērijs Komisarenko.
15 minūtes gara dejas performance, kas vienu reizi apaļā stundā noritēs DDT Melnajā zālē.

20.00–00.30 „Īsais kurss latviešu valodas vēsturē”,
autore Laura Čaupale, izpilda Anete Saulīte, Toms Liepājnieks, Kristīne Belicka.
20 minūtes gara valodas spēle, kurā iespējams piedalīties visa vakara garumā DDT Baltajā zālē.

20.00–1.00 „Stipendija”,
autori un izpildītāji Ance Strazda, Āris Matesovičs, Klāvs Mellis, Reinis Boters.
Visa vakara gaitā DDT virtuvē vērojama instalācija ar performances elementiem.

20.00 – 1.00 “Perspektīvas maiņa”,
autori Anete Konste un Valters Sīlis.
Aptuveni pusstundu gara ekskursija pa Rīgas ielām, kurā iespējams doties jebkurā brīdī visa vakara garumā.
NB! Lūgums ņemt līdzi uzlādētu viedtālruni un audio austiņas.

 

Pasākumu atbalsta: Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.