Spīķeru kvartāla laukumā, Maskavas ielā 8-k1, rotājas lielformāta interaktīva mākslas instalācija “Bāka”, simboliski atklājot un izgaismojot arī kvartāla vasaras kultūras sezonas sākumu.
Bāka cauri laikiem ir bijis drošības simbols, kas izstaro gaismu un pasargā no briesmām, tā rāda ceļu un palīdz droši nonākt galamērķī. Bākas ir kalpojušas ceļiniekiem gadsimtiem ilgi. Mums pārējiem tās kalpo kā simbols drošībai, stabilitātei un uzticamībai, ceļojot nezināmos ūdeņos – neatkarīgi no tā, vai tie ir personīgi, profesionāli, finansiāli vai garīgi.
Tieši tādēļ, atzīmējot savu 20 gadu jubileju Latvijā, bāku kā simbolu paveiktajam izvēlējās zvērinātu advokātu biroja “Eversheds Sutherland Bitāns” komanda. Dizaina kompānija KOB ART palīdzēja šo ieceri īstenot jaunā kvalitātē, izveidojot interaktīvu gaismas objektu “Bāka”, kas neatstās vienaldzīgus tās apmeklētājus. Objekts atklāj arī bāku mistisko noskaņu, kas ir kā mirāža ceļotājiem, kad kaut kur miglā, tālumā iemirdzas gaisma.
Bāka veidota no perforēta metāla, kas rada apjomu, taču vienlaikus ir caurredzama, ļaujot tai spēlēties un saplūst ar apkārtējo dabu. Bākas ārējais apjoms veidots jūras zilzaļā tonī, un konstrukcija veidota diagonāla ar iebūvētu LED apgaismojumu, tādejādi attēlojot viļņu bangošanu. Ienākot bākā, apstājas laiks, paveroties augšup ir redzama bezgalība, laika dimensija, kurā pazust un atkal atrasties. Sešos slīpos leņķos izvietoti spoguļi un ekrāns tiem pa vidu veido efektu, kas ļauj objekta apmeklētājam iegrimt bākas būtībā un it kā kļūt ar to vienotam.
Vides objekts organiski iekļausies arī vēsturiskajā teritorijas kontekstā, jo jau no 14. gs. tagadējā spīķeru kvartālā atradās kuģu kravu iekraušanas, izkraušanas vietas un noliktavas, kur piestāja pa Daugavu ejošie kuģi.
Interaktīvā mākslas instalācija “Bāka” būs apskatāma un Spīķeru apmeklētājus priecēs līdz pat vēlam rudenim.