Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” projekta „Gaidot… (idejas arheoloģija)” ietvaros sadarbībā ar Viļņas Mākslas un izglītības centru „Rupert”, Viļņas Mākslas akadēmiju, Lietuvas Starpdisciplināro mākslinieku asociāciju un Berlīnes Kultūras prakses veicināšanas asociāciju 29. jūlijā plkst. 19.00 Laikmetīgās mākslas centrā „kim?” notiks Loras Prestones vizuālā eseja „No ekrāna līdz ugunskuram”.
Rakstot par mākslas objektu, tiek veiktas izmaiņas. Tiek ņemts vērā kaut kas no tā atmosfēras.
Mākslas kritika savā pamata vēlmē dokumentēt izvērš darba priekšmetiskuma tēmu, parādot mākslas darbu kā pielāgojamu publiskošanai (transformēšanai vārdos, nosodīšanai) un funkcionējošu atgriezeniskā uzrunu un atbilžu cilpā. Tāpat, definējot rakstveida kritiku kā paplašinātu reportāžu par veidiem, kādos redzēt un dot nosaukumus objektiem, tiek apšaubīta mūsdienu mākslas radīšanas procesu ekosistēmas dinamika, kuras daļu tā veido.
„Ringa” darbnīcas sākumpunktā šī runa ievadīs diskusiju par mākslas kritikas kā apgrozībā esošas daiļliteratūras sacerēšanu. Diskusijai sekos Trinh T. Minh-ha filmas „Remontāža: No ugunskura līdz ekrānam” („Reassemblage: From the Firelight to the Screen”) seanss. Filma tika uzņemta Senegālā un izlaista 1982. gadā, tā ir daļa Bērklijas Universitātes Kalifornijā finansēta trīs gadus ilga etnogrāfiska lauka pētījuma. „Remontāžā” režisore paskaidro, ka viņas mērķis ir „nevis runāt par, bet gan runāt blakus” tēliem, kuri uzņemti, dokumentējot šo kultūru.
„Ringa: mākslas akadēmiju ceļojošās darbnīcas Rīgā” (kuratores Aleksa Deividsone (Alex Davidson) un Žaklīna Deivisa (Jacquelyn Davis)) darbība būs vērsta uz rakstniecību un rakstīšanas kā mākslas radīšanas procesa potenciālu. Īpaša uzmanība tiks pievērsta vārdu tiešo un vēsturisko nozīmju un rezonanšu ekskavācijai kā veidam, lai distancētos no dominējošajām interpretācijām, kā arī šo vārdu pagātnes un tagadnes attiecībām un to saistībai ar noteiktām vietām un kultūrām, jo īpaši Rīgu.
Dalībnieki: Līna Albrikiene (Lina Albrikienė), Niks Bastiss (Nick Bastis), Patriks Būrs (Patrick Buhr), Krisa Ditela (Kris Dittel), Stefānija Heslere (Stefanie Hessler), Ainārs Kamoliņš, Jana Kukaine, Elizabete Makternana (Elizabeth McTernan), Vils Polards (Will Pollard), Sebastians Rozenbergs (Sebastian Rozenberg), Līna Zaveckīte (Lina Zaveckytė). Darbnīca norisināsies no 27. jūlija līdz 2. augustam.
Loras Prestones (Laura Preston) rakstniecības pieredze saistās ar viņas mākslas izstāžu kuratores un mākslas kritiķes lomu. Šobrīd viņa strādā pie daiļliteratūras sērijas par filmu kritiku. Viņa ir rakstījusi „Artforum” un „May” laikmetīgās mākslas žurnālam Parīzē, kā arī programmām „Portikus” Frankfurtē, „Adam Art Gallery” mākslas galerijā, Viktorijas Universitātei Velingtonā, „Witte de With” Roterdamā un Artspace Oklendā.
Pasākums norisināsies angļu valodā.