Tapis Rīgas svētku oficiālais ēdiens

Restorāna “Vincents” šefpavārs Mārtiņš Rītiņš par godu Rīgas svētkiem ir radījis speciālu ēdienu, kas turpmāk baudīs vienīgā oficiālā Rīgas svētku ēdiena statusu. Par Rīgas svētku oficiālo ēdienu M.Rītiņš izvēlējies Crepes Suzette jeb franču stilā gatavotas plānās pankūkas. 16.augustā šo ēdienu būs iespēja nobaudīt visiem Rīgas iedzīvotājiem un viesiem – M.Rītiņš to gatavos Spīķeru laukumā “Rīgas svētku restorāna” laikā.

Kā skaidro M.Rītiņš: “Latvijai un Francijai ir daudz kopīga kulinārijā. Agrāk pat visu restorānu ēdienkartes Latvijā tika gatavotas franču nevis latviešu valodā kā arī Rīga tiek uzskatīta par mazo Parīzi! Tādēļ Rīgas svētku ēdienam esmu izvēlējies ēdienu ar franču šarmu – Crepes Suzette. Šī ēdiena vēsture sākās 1885.gadā, kad Anglijas princis Edvards viesojās Parīzē. Franču pavāram Henrijam, kurš apkalpoja princi, nedaudz misējās ar pagatavotajām plānajām pankūkām un tās piedega, bet princim ēdiens tā iegaršojās, ka viņš vēlējās to nosaukt princeses Aleksandras vārdā. Tam franču pavārs gan nepiekrita un nodēvēja to savas mīļotās Zuzetes vārdā. Šobrīd Crepes Suzette ir iecienīta maltīte restorānos, jo tas ir īpašs process – tās gatavo uz pannas viesu acu priekšā. Un tieši tāpēc arī Rīgas svētku apmeklētāji varēs vērot šo procesu klātienē “Rīgas svētku restorānā” Spīķeros!”

“Rīgas svētku restorāns” norisināsies sestdien, 16.augustā, Rīgas svētku ietvaros Spīķeru centrālajā laukumā un tajā vienlaicīgi darbosies 15 Rīgas labākie restorāni un kafejnīcas. Apmeklētājus ar savu meistarību pārsteigs Latvijas labākie šefpavāri: Mārtiņš Rītiņš, Mārtiņš Sirmais, Ingmārs Ladigs, Māris Astičs, Valters Zirdziņš, Rihards Frīdenbergs-Kalniņš, Endijs Bērziņš u.c.

Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja iepazīt un nogaršot ne vien mūsdienu Latvijas garšas ēdienus, bet arī baudīt dažādās šefpavāru variācijas par pasaulē arvien lielāku popularitāti gūstošo Street Food.

Rīgas svētku restorāna dalībnieki: Vincents, 3 Pavāru restorāns “Tam labam būs augt”, Burkāns, Dārzs, Valters restorāns, Vairāk saules, Le Dome, Innocent café, Avalon, Muusu, KID, Ostas Skati, EcoCatering, Tinto, B-Bārs u.c.

Rīgas svētku oficiālais ēdiens Spīķeros

Rīgas svētku oficiālais ēdiens Spīķeros

Recepte

Crepes Suzette no šefpavāra Mārtiņa Rītiņa

Pankūkām:

115 gr milti

sāls

1 ola

2 olu dzeltenumi

smalki sakapāta miza no ½ apelsīna

275 ml piens

55 gr dzidrināts sviests

Pagatavošana:

Sakuļ olas, pievieno sāli un apelsīna miziņu. Pievieno pienu (var nedaudz atšķaidīt ar ūdeni), pievieno miltus. Visu samaisa tā, lai nebūtu kunkuļu. Apsedz ar plēvi un tur ledusskapī vienu stundu.

Mērcei:

3 lielu, sulīgu apelsīnu sula

1 apelsīna daiviņas

10 ēdamkarotes cukurs

115 gr sviests istabas temepratūrā

2 ēdamkarotes apelsīna liķieris Cointreau

2 ēdamkarotes ģimenes vīna darītava “ABAVAS” Latvijas ābolu brendijs

Vaniļas saldējums

Pagatavošana:

Uz mazas uguns lēni kausē cukuru, kad tas kļūst gaiši brūns un sāk nedaudz karamelizēties, pielej apelsīnu sulu un mīksto sviestu. Tuč tuč pavāra, visu laiku maisot, līdz veidojas patīkama masa. Kad sāk biezēt, laiks pievienot apelsīnu mizu un apelsīna daiviņas. Novāra.

Pankūkas saloka 4 daļās (trīsstūrīšos), liek mērcē, pārlej ar Cointreau un Latvijas ābolu brendiju. Aizdedzina līdz viss alkohols izgaro un saglabājas vien patīkams apelsīnu liķiera un ābolu brendija garša, kas nozīmē, ka arī bērni šīs pankūkas droši var ēst.

Apgriež pankūkas uz otru pusi.

Kad viss savārījies, liek divas pankūkas uz šķīvja, pārlej ar mērci un pievieno vaniļas saldējumu.

 

Nu kas? Kas var būt labāks par šo Rīgas svētku ēdienu?