Tu esi tas, ko Tu ēd..” – tā ir tikai viena puse monētas. “Tu esi tas, ko Tu asimilē” – ir otra puse, un iespējams pat svarīgāka, taču viena otru neizslēdz. Gremošanas trakta veselībai pēdējā laikā tiek pievērsta īpaši liela uzmanība, ne velti- tā iespējams ietekmē jebkuras orgānu sistēmas veselību un ķermeņa veselību kopumā. To zināja arī medicīnas Tēvs hipokrāts, Galens, Avicenna, Hanemans, Kneips un citi, žēl, ka tagad ārsti to atklāj no jauna kā lielu brīnumu. Gremošanas kvalitātei ir ļoti liela nozīme veselības uzturēšanā, to paturot prātā un parūpējoties par sava vēdera labsajūtu iespējams novērst daudz lieku veselības problēmu.

gremosana

Apzinātība – pārvērst maltīti par meditāciju

Gremošanas process sākas ar domu, par maltīti. Mūsdienās cilvēki ir raduši ēst steigā, ejot pa ielu, atbildot uz e-pastiem- paralēli darot visu iespējamo, lai tikai nezaudētu laiku. Ilgtermiņā tas var dārgi maksāt, diemžēl arī atņemt laiku, jo ēšana steigā, stresā un nepiedomājot pie maltītes drīz vien var novest pie hroniskiem gremošanas traucējumiem, kas ir par pamatu ļoti daudzām veselības problēmām.

Tātad – sākt pievērst uzmanību savām maltītēm – reizēm tas ir viss, kas vajadzīgs, lai sakārtotu gremošanas veselību, un tas neko nemaksā- tik vien kā veltīt laiku savai maltītei.

Apzināta ēšanas prakse iekļauj visu maņu izmantošanu maltītes laikā- redzi, dzirdi, ožu, tausti, garšu. Centies būt klātesošs maltītes laikā- noliec telefonu, datoru un citas ierīces, avīzes, grāmatas malā. Maltītes laiks ir īpašs, to var pārvērst par meditāciju dienas vidū.

Velti 2-3 minūtes pirms maltītes to kārtīgi apskatot, izsmaržojot, aptaustot (ja tas ir ēdiens, ko var pataustīt- maize, u.c.), paklausoties kā ēdiens čurkst vai tam ir kāda specifiska skaņa. Sajūti kā siekalas saskrien mutē un vēders sāk burkšķēt. Tikai tad sāc ēst un vērs visu savu uzmanību uz garšu. Aizver acis un kādu brīdi nekošļā, bet sajūti ēdienu savā mutē – kā tas kūst, atdod savu siltumu. Esi ar visu savu uzmanību kopā ar maltīti. Košļā lēnām, bet kārtīgi, līdz ēdiens ir šķidrs. Cik patiesībā daudz mēs varam panākt vienkārši sakošļājot ēdienu pietiekami – ir ļoti svarīgi pārtiku kārtīgi samasīt ar siekalām. Siekalas ne vien uzsāk ogļhidrātu šķelšanu (graudaugus vajadzētu košļāt līdz patīkami saldai garšai), bet arī darbojas kā antibakteriāla substance. Naturopātijā ir tāds teiciens “Dzer savu ēdienu, ēd savu dzērienu”.

Nomierināt nervu sistēmu- elpošana vēderā

Pirms maltītes ir svarīgi nomierināt nervu sistēmu, ēst vajadzētu tikai miera stāvoklī. Dziļā elpošana vēderā var palīdzēt atbrīvot spriedzi, samazināt stresu un pārslēgt nervu sistēmu uz “rest & digest” režīmu. Tikai šajā režīmā organisms var pienācīgi asimilēt pārtiku un gūt no tās enerģiju. Ēdot stresā mēs nespējam uzņemt vērtīgās uzturvielas – pat veselīgākais ēdiens var nodarīt vairāk slikta, nekā laba, ja ēdam steigā. Vislabāk maltīti ir izlaist, ja tai nav laika.

Ēst tikai tad, kad gribas

Jau iepriekš minēju, ka ēdot nepiemērotā laikā, pat vislabākais, tīrākais ēdiens var radīt problēmas. Tāpēc vēl viens svarīgs aspekts gremošanas uzlabošanai (vai nesabojāšanai ilgtermiņā) ir ēst tikai tad, kad ir patiess izsalkums.

topi-vesels-2

Ajūrvēdā ir tāds termins kā Ama – kas ir toksīnu, nesagremota ēdiena, nepārstrādātu emociju, vielu, kas netiek izvadītas, uzkrājums. Ama ir teju pamatā jebkurai hroniskai saslimšanai, un brīnišķīgs veids, kā uzkrāt vairāk Amas ir ēst, kad nav apetītes. Ēdienreizei vajadzētu būt tikai tad, kad ir jūtams patiess izsalkums, taču izvairīties no “man ir jāpaēd tagad, jo vēlāk nesanāks”. Tā ir problēma ļoti daudziem cilvēkiem, kam pusdienas laiks darbā ir tikai tad, kad ir. Labākais, ko varam darīt, ir gatavot pusdienas un uzkodas līdzi, lai ēstu tad, kad patiesi ēst gribas.

Diez vai ar Tevi notiks, kas slikts, ja izlaidīsi vienu maltīti, tāpēc labāk mazliet pabadoties (pārtrauktā gavēšana efektīvi uzlabo veselību) un paēst tad, kad ir patiess izsalkums un laiks maltītei.

Gremošanas procesi notiek daudz veiksmīgāk, kad organisms ir izsalcis, tieši šādā brīdī “gremošanas uguns” jeb “Agni” (Ajūrvēdas termins) ir visspēcīgākā, līdz ar to organismā neveidojas Ama. Tas nozīmē arī to, ka nākamo ēdienreizi vajadzētu ēst tikai tad, kad elpa ir svaiga un vairs nevar just iepriekšējās ēdienreizes garšu/aromātu vai atraugas.

Uzkurināt gremošanas uguni – kā paaugstināt Agni

Ir vairāki veidi, kā “iekurināt” savu kuņģa krāsniņu. Vislabāk to ir izdarīt izmantojot apzinātību, samazinot stresu un pielietojot dažādus augus un garšvielas.

Ingvers ir viens no klasiskākajiem augiem, ko izmanto gremošanas uzlabošanai. Sarīvē ingveru, piespied citrona sulu un pievieno šķipsnu sāls – šādu maisījumu košļā 10 minūtes pirms maltītes (vai pēc maltītes, ja ir tāda nepieciešamība). Var lietot arī stipru ingvera tēju, vai novārījumu, kas vārīts apmēram 20-30 minūtes (maltītes laikā vai visu cauru dienu). Ingveru var lietot arī tinktūrās, taču šādā gadījumā vislabāk ir izmantot dažādu augu maisījumus.

Pēc ēšanas ir ieteicams košļāt zaļā kardamona pākstis/sēkliņas – gan tāpēc, lai atsvaidzinātu elpu, gan arī tāpēc, lai uzlabotu gremošanas darbību, novērstu smaguma sajūtu un palīdzētu asimilēties uzturvielām.

Ēdienam pievienojot melnos piparus (vai garos piparus) un/vai ingveru var palīdzēt organismam asimilēt uzturvielas, šādā veidā palīdzot uzņemt vērtīgo enerģiju no maltītes.

Arī sāls šķipsniņa nosūkāta pēc maltītes var palīdzēt gremošanas procesiem un smaguma sajūtai, jo tā palīdz saražot sālskābi- tik ļoti nepieciešamo elementu optimālai produktu sadalīšanai kuņģī. Katram ir jāmeklē pašam savs optimālais sāls daudzums šim nolūkam- sākot ar šķipsniņu, beidzot ar pusi tējkarotes.

Trikatu ir garšaugu maisījums, kas gatavots no ingvera, melniem pipariem un garā pipara vienādās daļās. Šādu maisījumu lieto ½-1 tējk. 15 minūtes līdz 1 stundai pirms maltītes. Šim maisījumam var pievienot karstu ūdeni vai medu, lai uzlabotu pastiprinātu trikatu iedarbību. Trikatu organismā samazina Amu, kā arī veic citas pozitīvas izmaiņas organismā – katrai problēmai ir nedaudz specifisks veids, kā lieto trikatu maisījumu. Trikatu maisījumu vari iegādāties gatavu vai pagatavot pats manasgarsas.lv.

Nefiltrēts ābolu etiķis ir vēl viens iedarbīgs līdzeklis gremošanas uzlabošanai un ne tikai. Par to varētu veidot atsevišķu rakstu, taču gremošanas sulu stimulēšana ir un paliek, manuprāt, vērtīgākā ābolu etiķa funkcija. Nelielā ūdens daudzumā ielej šļakstu ābolu etiķa – tik daudz, lai liktos patīkami stiprs (katram koncentrācija būs cita). Dzer pirms maltītes, maltītes laikā, vai pēc tās, atkarībā no vajadzības un sajūtām. Pirms maltītes to lieto, lai stimulētu un sagatavotu gremošanas sistēmu maltītei, taču pēc tam, lai atvieglotu sekas, ko radījusi pārēšanās. Ābolu etiķis palīdz mazināt dedzināšanu kuņģī, jo visbiežāk dedzināšanas cēlonis ir pazemināta kuņģa skābe, nevis palielināta.

Kā naturopāts es nedrīkstu nepieminēt rūgtvielas un rūgtos augus. Jebkurš rūgts produkts ļoti efektīvi stimulē visu gremošanas sistēmu, sākot ar siekalu pastiprinātu izdalīšanos, visu gremošanas sulu izdalīšanos un beidzot ar zarnu peristaltikas veicināšanu. Tā primitīvi izsakoties, rūgta garša organismam signalizē, ka apēsts kaut kas indīgs un tas steidzami ir jāneitralizē, optimizējot gremošanas darbību. Rūgtie augi ir vērmeles, māteres, pelašķi, cigoriņš, puplakši, pienenes, kurkumas sakne, zeltsakne, artišoks, dadži un citi. Rūgtā garša lieliski uzlabo aknu un žultspūšļa darbību, jebkuram cilvēkam ar aknu problēmām naturopāts vai fitoterapeits vienmēr dos kaut ko rūgtu. Gremošanas stimulēšanai pirms maltītes iesaku lietot rūgtās tinktūras, kur ir dažādu augu maisījums. Vispopulārākais ir Zviedru rūgtais, ko var iegādāties arī Latvijā. Pagaidām gan personīgi nepazīstu nevienu augu medicīnas ārstu Latvijā, kurš individuāli izstrādātu tinktūras katra vajadzībām, tāpēc Zviedru rūgtais ir zelta vidusceļš visiem.

Neēst lielas porcijas

Vislabāk ir ēst tik daudz, līdz gribas vēl mazliet – tā, lai apmēram 1/3 kuņģa būtu tukša. Tas ļaus daudz veiksmīgāk asimilēt ēdienu, un uzņemt nepieciešamās uzturvielas. Pēc ēdienreizes nevajadzētu būt smaguma sajūtai, nogurumam, miegainumam. Pēc ēdienreizes jābūt mierīgam, taču vieglam un enerģiski uzlādētam. Ja tā nejūties, ieteicams samazināt porcijas lielumu, līdz divu kopā saliktu plaukstu porcijas lielumam.

Palaist vaļā negatīvās emocijas

Emocijas ietekmē mūsu gremošanas darbību (vai varbūt gremošanas trakts ietekmē emocijas?). Nav noslēpums, ka hroniska stresa un dusmu dēļ var rasties kuņģa dedzināšana un pat čūla, skumjās un bēdās pazūd apetīte un īsi pirms eksāmena vai uzstāšanās var piemesties slikta dūša! Skaidrs, ka emocijas ietekmē mūsu organismu un vēders ir acīmredzams pierādījums tam. Ēst nekad nevajadzētu negatīvu emociju ietekmē, pirms ēdienreizes apdomīgāk būtu palaist emocijas vaļā, dziļi ieelpot un izelpot dusmas un stresu.

TOPI VESELS iesaka arī rakstus “20 veidi kā atvieglot aizcietējumus” un “6 padomi, lai atvieglotu pārēšanās sekas”, lai uzzinātu vairāk par to, kā uzlabot gremošanas kvalitāti.