Mūsdienu kultūras forums „Baltā nakts”, kas ik gadu notiek Rīgā septembra sākumā, šogad notiks naktī no 9. uz 10. septembri. 59 daudzveidīgas, atšķirīgas un krāsainas laikmetīgās mākslas norises vienas nakts garumā visā Rīgas teritorijā aicinās skatīties, baudīt un iepazīt.

Jau 12 gadus pēc kārtas septembra sākumā Rīgu pārņem laikmetīgā māksla „Baltās nakts” laikā. Foruma pamatprogrammu veido vairāk nekā 34 mākslas un kultūras projekti, tostarp, koncerti, instalācijas un performances pilsētvidē, izstādes, multimediāli projekti, dzejas lasījumi un filmu programmas. Pamatprogrammu papildina 25 iniciatīvas projekti, kuru organizēšanā iesaistās mākslas galerijas, kafejnīcas, mākslas un kultūras studijas un citi aktīvie rīdzinieki un domu biedri.

Visos „Baltās nakts” pasākumos ieeja ir bez maksas un tie notiek dažādās pilsētas vietās. „Baltā nakts” šogad koncentrēsies ierastās ģeogrāfiskās vietās – Rīgas centrā, Vecrīgā, Spīķeru kvartālā, un Pārdaugavā.

BALTĀ NAKTS 2017: NOTIKUMI SPĪĶERU KVARTĀLĀ

1.Audiovizuāls objekts : Apziņas plūsma

Mākslinieka Jāņa Pētersona audiovizuāls objekts.

Apziņa ir nomoda stāvoklis, kurā notiek ārējās un iekšējās pasaules novērošana un interakcija ar to. Apziņas plūsma nojauc robežas – idejas materializējas, bet ārējā vide liek domāt. Neapturams process, kas darbojas abos virzienos.

„Baltajā naktī” Spīķeru laukumā apmeklētājiem tiks piedāvāts mākslinieka Jāņa Pētersona un SIA „Artistic” veidots interaktīvs un audiovizuāls objekts, kas ar gaismas un skaņas palīdzību atspoguļos cilvēka apziņas plūsmu –  košu un pārsteigumu pilnu.

Desmit gaismas rāmji, kas tiks izvietoti Spīķeru kvartālā, simboliski atspoguļos cilvēka apziņas plūsmas tuneli – vienlaikus iedarbojoties gan uz redzi, gan uz dzirdi. Apmeklētājiem tiks dota iespēja šķērsot un caurstaigāt mākslīgi veidoto apziņas tuneli, rosinot ilūziju par radošu bezmiegu, kas metaforiski sasaucas  ar „Baltās nakts” galveno domu un ideju – nomoda stāvokli, kurā ceļinieku prātus pārņem radošs un auglīgs bezmiegs.

Norises vieta un laiks : Spīķeru kvartāla laukums, Maskavas iela 8. No plkst.21.00 līdz plkst. 02.00

 

Organizē: Biedrība „Rīgas Spīķeri” sadarbībā ar SIA „Artistic”

Atbalsta: Rīgas dome

 

2. Brīvdabas kino programma “Absurda komēdijas”

Spīķeru kvartāls un kinoprojekts „Spektrs” jau trešo gadu „Baltajā naktī” piedāvā īpašu filmu izlasi, šajā gadā aicinot brīvdabas kino seansā noskatīties komēdijas. Oriģinālas, laikmetīgas un asprātīgas komēdijas, kas vizualizēs humoru caur groteskas/absurda prizmu.

Programma: 

21.00  Animācijas filmu cikls „Fantadroms”.

22.15  Filma „Mans draugs – nenopietns līķis” („Swiss Army Man”). 16+

00.00  Filma  „Sēņotāji”. 16+

 

Norises vieta un laiks: Spīķeru kvartāla pagalms, Masakvas iela 6. No plkst. 21.00 līdz plkst. 01.00.

 

Organizē: Biedrība „Rīgas Spīķeri” sadarbībā ar kinoprojektu „Spektrs”

Atbalsta: Rīgas dome

3. Mans un vērojošā ķermenis un skaņa: Grāmatu performance

Mākslinieces Čidemas Mirolas (Beļģija) vizuāla un skaņas instalācija.

Beļģu māksliniece Čidema Mirola (Cigdem y Mirol) ir autore un performanču meistare. Savos darbos, kas pievēršas ķermenim, skaņai, sev un citiem (vērojošajiem), ar rakstīšanas un lasīšanas palīdzību viņa pēta tekstuālās būtnes un to attiecības ar to subjektiem un objektiem.

Tas kļūst par tekstuālo būtņu skaņas un ķermeņa slavinājumu izrādes formā, vizualizējot grāmatas jēdzienisko būtību, kas parādās, koncentrējoties uz visām grāmatu veidojošajām komponentēm.

Šis viss atrodams Čidemas pirmajā grāmatu „performancē”, kas vienlaikus ir gan grāmata, gan performance, izaicinot autori sevis rakstīto arī izpildīt.

 

Norises vieta un laiks: Dirty Deal Teatro, Maskavas ielā 12 k-2. No plkst. 20.00 līdz plkst. 24.00

 

Organizē: Biedrība „Savienojums”
Atbalsta: Rīgas dome

Foto: ©Monika Deimling & Cigdem y Mirol