DEMOLA LATVIA pirmā sezona veiksmīgi noslēgusies

30. jūnijā ar komandu prezentācijām noslēdzās studentu-uzņēmumu-augstskolu sadarbības platformas DEMOLA Latvia pirmā sezona. Žūrija par labāko projektu atzina FARMERIT tehnoloģiju veicināšanas lauksaimniecībā projektu, kas tapa sadarbībā ar projekta partneri – informācijas tehnoloģiju uzņēmumu FMS. Eksperti un profesionāļi viennozīmīgi atzinīgi novērtēja startpdisciplināro komandu lomu projektu veiksmīgai realizācijai.

Atklājot pasākumu, Somijas vēstniece Latvijā Pirkko Hämäläinen sveica visus DEMOLA iesaistītos un ar interesi solīja sekot pirmās sezonas rezultātiem. Tā kā DEMOLA koncepts radies Somijā, vēstniece izteica gandarījumu, ka arvien vairāk Eiropas valstu, tai skaitā Latvija, pārņem šo pieredzi: “Studentu loma un ieguldījums sabiedrības attīstībā ir nenovērtējams. Šādi projekti ir ļoti nepieciešami, jo ieguvēji ir visi – gan uzņēmēji, kuri meklē risinājumus, gan studenti, kuri iegūst no uzņēmumiem reālo biznesa pieredzi.”

Trīs mēnešus studenti starpdisciplinārās komandās meklēja risinājumus kādai reālai, uzņēmumu iesniegtai problēmai vai izaicinājumam. Kādam dalība šajā projektā bija pirmā praktiskā pieredze ārpus augstskolas, kādam tas bija kārtējais projekts. Taču kā vieniem, tā otriem DEMOLA sniedza unikālu iespēju līdzdarboties jaunu produktu izstrādē un komercializācijā, kas dod labāku izpratni arī par savas personīgās izaugsmes un konkurētspējas  priekšnoteikumiem. DEMOLA ir laba starta platforma tiem, kas apsver sava start-up izveidi, bet vēl nav pārliecināti par visām nepieciešamajām kompetencēm.

Ernests Štāls TechHub Riga un Reach.ly līdzdibinātājs kā žūrijas loceklis konstruktīvi vērtēja projektus, aicinot jauniešus precīzāk un skaidrāk formulēt problēmu un piedāvāto risinājumu, tomēr reizē atzinīgi novērtēja komandu darbu un radītās idejas: “Praktiski visiem projektiem es redzu reālu biznesa potenciālu; ar šīm idejām jauniešu komandas varētu turpināt strādāt un veidot start-up, ja vien ir vēlme un uzņēmība.”

Kā labāko projektu no septiņiem žūrija atzina FARMERIT projektu, kas tapa pēc IT uzņēmuma FMS izvirzītā izaicinājuma sniegt idejas, kā veicināt tehnoloģiju izmantošanu lauksaimniecībā. FARMERIT komanda (LU Datorikas fakultātes students Osvalds Neiders, RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes students Mārtiņš Straupmanis un Vidzemes Augstskolas Sociālo zinātņu fakultātes studente Līga Rulle) piedāvāja kompleksu risinājumu, kas ietver resursu pārvaldību, augsnes analīzi un lauku apsekošanu no gaisa, izmantojot bezpilota lidaparātu. Sīkāka informācija par projektu atrodama www.farmerit.lv.

Kā otru labāko projektu žūrija atzina EYECAM projektu, kura iniciators ir TV kanāls un īsfilmu producents uzņēmums ARTV. Komanda demonstrēja pirmo prototipu ciklpoplellei KUKU ar iebūvētu kameru acs vietā, kas bērniem ļautu apgūt pirmās filmēšanas prasmes un pieaugušajiem – iepazīt pasauli, kā to redz bērni.

Trešo godalgu un klātesošo simpātiju balvu ieguva projekts Magic Stardust, kam par pamatu kalpoja AS “Sidrabe” sniegtās tehnoloģiskās iespējas. Komanda piedāvāja risinājumu alerģiju izraisošiem auskariem – ar sudrabu pārklāta titāna atspere, ar kuru iespējams pārvilkt jebkuru auskaru vietā, kur tas saskaras ar ķermeni.

Barbara Ābele, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja, izteica gandarījumu par iespēju projekta gaitā konsultēt vairākas komandas par dizaina domāšanu un satikt dažādus, interesantus un domājošus jauniešus, kuri strādāja ar tikpat dažādiem projektiem: “Vienīgais veids, kā konkurēt un izdzīvot modernā pasaules tirgū, ir, strādājot kopā starpdisciplinārā komandā. To arī māca DEMOLA, tādēļ uzskatu, ka šim projektam ir laba nākotne.”

Māris Ēlerts, bijušais LIAA Inovāciju departamenta ZINIS direktors, šobrīd Ventspils Augstskolas docents: “Prieks, ka Latvija ir iekļāvusies starptautiskā platformā. Līdzīgi kā dārzā ir dažādu krāsu ziedi, šobrīd Latvijā uzplaukst dažādas inovāciju veicināšanas iniciatīvas. DEMOLA ir viena no pirmajām, kur studenti par savu ideju un intelektuālo īpašumu var saņemt samaksu no uzņēmuma, kurš ir piedāvājis risināmo problēmu. Līdz ar to DEMOLA studentiem iemāca sadarbību ar uzņēmumiem, rāda savu ideju vērtību un, kas ir ļoti svarīgi, komandas darbu.”

Latvijā DEMOLA projektu uzsāka un realizē Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris. Lilita Sparāne, klastera izpilddirektore, gandarīta par pirmās sezonas veiksmīgu noslēgumu, aicināja uzņēmumus pieteikties un iesniegt interesantus un izaicinošus problēmjautājumus jaunajai DEMOLA sezonai rudenī. Uzņēmumiem dalība ir bez maksas, bet jārēķinās ar laiku, ko veltīt jauniešiem, kā arī jāapņemas projekta beigās iegādāties licenci radīto risinājumu izmantošanai, ja komandas radītie rezultāti un risinājumi šķiet vērtīgi. Savukārt, studenti ir aicināti sekot līdzi informācijai un septembrī pieteikties darbam DEMOLA projektos jaunajā rudens sezonā.

DEMOLA Network ir Somijā, Tamperē radīta platforma, lai veicinātu studentu, augstskolu un nozaru sadarbību inovāciju radīšanā. Šobrīd projekts ir jau ieviests 7 Eiropas valstīs (9 pilsētās).

DEMOLA strādā kā platforma, palīdzot satikties uzņēmumu un organizāciju pārstāvjiem, kuri iesniedz problēmjautājumus, ar studentiem, kuri vēlas strādāt un atrast radošus risinājumus reāliem nozaru izaicinājumiem. DEMOLA nodrošina darba plānu, metodiku, mentoru atbalstu, izglītojošus seminārus, lai 3 – 4 mēnešu laikā starpdisciplināra studentu grupa nonāktu līdz rezultātam.

Savus problēmjautājumus risināšanai DEMOLĀ pasaulē ir uzticējuši tādi uzņēmumi kā Nokia, Intel, ABB, Nokian, Helsinku pilsētas dome, SAAB, Sony, Canon, Ruukki un daudzi citi gan tehnoloģiju, gan finanšu, būvniecības un ražošanas uzņēmumi, kā arī valsts organizācijas un pašvaldības. 80% no projektu iesniedzējiem ir atzinuši, ka iegūtie rezultāti ir vērtīgi un izmantojami viņu biznesā.

Strādājot ar DEMOLA projektiem, studenti iegūst unikālu praktisku pieredzi, iemaņas un biznesa kontaktus, kā arī iespēju pēc projekta beigām komercializēt izstrādātās idejas. Savukārt, uzņēmēju ieguvums ir iespēja iegūt jaunus, radošus risinājumus kā svaigu skatījumu uz savu problēmjautājumu, kā arī izpētes un attīstības darba veicināšanu bez finanšu riska un iespēju satikt jaunus talantus. Problēmjautājumu iesniedzējiem ir iespēja  nopirkt no studentiem projektā radīto ideju izmantošanas tiesības.

DEMOLA Latvia projekta iniciators ir Latvijas IT klasteris, bet sadarbības vienošanos ir parakstījušas 11 augstskolas un 4 profesionālās organizācijas. DEMOLA Latvia projektu atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, LR Ekonomikas ministrija un Rīgas domes Working4talent projekts.