Tas visgaidītākais brīdis no rīta. Aromātiska, karsta kafijas tasīte. Pamodina, uzmundrina un sagatavo garai dienai. Tomēr, ne katrs to var izbaudīt – vairākiem cilvēkiem, dažādu iemeslu dēļ ir jāierobežo vai pat pilnībā jāatsakās no kofeīna. Un tomēr – no kofeīna, nevis no paša dzēriena. Šajā brīdī palīgā nāk kafija bez kofeīna.

Raksts ir sagatavots, izmantojot informāciju un ilustratīvo attēlu no www.kafijasdraugs.lv

Plāšā kafijas pupiņu piedāvājuma starpā, sava vieta ir arī tieši šādai kafijai. Jāpiemin, ka ik reizes, kad par kafiju bez kofeīna runājam ar īstiem kafijas draugiem, šo tēmu pārklāj viegls šaubu un baiļu priekšskars. No tā vajadzētu atbrīvoties te un tagad.

kafijas-draugs

IESĀKUMĀ… NEDAUDZ PAR KOFEĪNU. Kofeīns ir dabiska sastāvdaļa, atrodama kafijas krūmu sēklās, zālītēs, kolaskoka riekstos un citur. Šī izejviela ir ne tikai tonizējo – tā burtiski uzlādē mūsu organisma motoru: uzlabo psihiko un fizisko stāvokli, metabolismu, asinsriti un pat elpošanu. Kofeīna iedarbība tiek asociēta ar vairākām pozitīvām lietām mūsu veselībai, piemēram, Alcheimera un aknu slimību profilaksei.

Kofeīna daudzums kafijā ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: kafijas pupiņu tipa, grauzdēšanas līmeņa, porcijas izmēra. Būtu interesanti uzzināt, kāds kofeīna daudzums ir tavā ikdienas kafijas tasītē?

  • Melna uzlejamā kafija. Šis ir viens no populārākajiem kafijas pagatavošanas veidiem. Ierasta izmēra kafijas tasītē (240 ml) var būt no 95-200 mg kofeīna.
  • Espresso. Standarta izmēra (30–50 ml) porcijā ir ap 63 mg kofeīna.
  • Kafijas dzērieni ar pienu (angl. Espresso based drinks). Latte, cappuccino, macchiato, americano – šie dzērieni ir pagatavoti uz espresso bāzes, tāpēc kofeīna daudzums ir tāds pats – ap 63 mg.

KAM DERĒS?  Lai kā arī nebūtu, daži no mums ir jutīgāki kofeīna ietekmei. Ir cilvēki, kas mīl kafiju un vēlās to baudīt, tomēr nevar. Vēlme sākt rītu ar aromātisku kafijas tasi nekur nepazūd 🙂 Tāpēc kafija bez kofeīna kļūst par lielisku alternatīvu. Agrāk tā bija kā balta vārna kafijas pupiņu pasaulē, pašlaik kafijas, ar zīmi “decaf”, pārdošana aizņem 3% no pasaules kafijas tirgus un šis skaitlis strauji aug.

Grūtnieces, seniori, cilvēkiem ar paaugstinātu nemieru, augstu asinsspiedienu, sirds un kuņģa darbības traucējumiem – kafija bez kofeīna ir labākais risinājums.

Šī kafija būs piemērota tiem, kas vēlas nobaudīt kafiju vēlās vakara stundās, savukārt vēlas būt droši, ka tas netraucēs aizmigt. Ja sapņojat sar saldu miegu, bet tā vien gribāk kaut ko… līdzīgu kafijai, piedāvājam risinājumu.

ĢENIALITĀTE SLĒPJAS VIENKĀRŠĪBĀ. Fakts: kafija bez kofeīna – tā ir tieši tāda pati kafija, kā ierastā, tomēr no tās dabiskā veidā tiek izvadīts kofeīns. Jāpiemin, ka pēc visiem apstrādes procesiem maza daļa kofeīna gal paliek kafijas pupiņās. Taču šis skaitlis ir pavisam mazs – ap 0.1% (apmēram 3 mg).

ATBRĪVOŠANĀS NO KOFEĪNA PROCESS. Mīklainais atbrīvošanās no kofeīna process, patiesībā… nav nemaz tik mīklains. Tam parasti tiek izmantots vienkāršs ūdens. Kofeīns ir ūdenī šķīstoša viela, tādējādi to izraidīt no pupiņām ir pavisam vienkārši. Lūk, kā viss notiek:

  • Zaļās kafijas pupiņas tiek uzbriedinātas, ņemot talkā tvaiku un ūdeni
  • Atbrīvošanās no kofeīna, izmantojot ūdeni un aktīvās ogles filtrus. Kofeīns paliek iepriekš minētajos filtros, gluži kā lamatās.

Ņemot vērā to, ka atbrīvošanās no kofeīna notiek neizmantojot ķīmiskas vielas, tikai dabisku ūdeni, no šādām kafijas pupiņām pagatavotā kafija ir patiesi maiga un kuņģim nekaitīga.

KAFIJAS PUPIŅAS CAFE LIEGEOIS DELLA NOTE.  “Kafijas draugs” piedāvājumā atradīsiet vairāku kafiju bez kofeīna veidus. Viena no tām – maiga un aromātiska Della Notte. Šīs kafijas aromātā jūtamas ogas – avenes, mellenes – saldums, kurš atgādina svaigi izceptu ogu biskvītu, kā arī garšvielu asums. Garšā sajutīsiet koka mizu, sūnas un nelielu rūgtumu. 100 % arabika maisījums.

Lūk, neatkarīgi no tā vai esat draugos ar kofeīnu vai nē. Varat baudīt gardu, aromātisku rīta kafiju, tasīti kafijas atnākot uz darbu vai brīdī, kad uznācis saldais pēcpusdienas miegs. Neierobežojiet sevi. Lai garda kafija!