Mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts” – šogad dzejnieka Aleksandra Čaka 120. jubilejas noskaņās

Sestdien, 4. septembrī, ikviens mākslas un kultūras cienītājs aicināts apmeklēt mūsdienu kultūras forumu “Baltā nakts”, kura programmu šogad iedvesmojusi pilsētas dzejnieka Aleksandra Čaka 120. jubileja. Apmeklētājus sagaida dzejnieka jubilejas noskaņās veidotas norises, tradicionālie foruma notikumi, kā arī vairāki pilsētvides objekti un pastaigu maršruti.

2021. gada “Baltās nakts” tēma ir “Iedomu spoguļi”, kas aizgūta no dzejnieka Aleksandra Čaka 1937. gadā publicētā tāda paša nosaukuma dzejas krājuma. Čaks bija latviešu modernās, urbānās dzejas aizsācējs, kurš turpina iedvesmot jaunradei vēl joprojām. Šajā naktī kultūras un mākslas notikumi aicinās cilvēkus iznākt ielās un ļaus ielūkoties 2021. gada laikmetīgo mākslinieku iedomu spoguļos.

Par godu dzejniekam virkne pasākumu norisināsies tieši A. Čaka un Marijas ielā, Ziedoņdārzā, Rīgas vietās, kuras Čaks apdziedājis savā dzejā. Tostarp “Baltās nakts” apmeklētāji aicināti izvēlēties kādu no Čakam veltītajiem pastaigu maršrutiem, ieklausīties viņa dzejā pie pilsētā izvietotajiem vides objektiem vai vērot, kā Nīderlandes mākslinieka instalācijas “SKRYF” un “NYX” ar smiltīm raksta Čaka dzejas rindas, kurās dzejnieks atzīstas mīlestībā savai pilsētai – Rīgai.

Čaka klātbūtne valdīs arī Spīķeru kvartālā, kur sagatavota dzejniekam veltīta kino programma, bet Spīķeru koncertzālē – izrāde “Jaunais. Čaks. Klausītājs”.

Jau tradicionāli “Baltā nakts” nav iedomājama bez atraktīvām un uzrunājošām vides instalācijām. Šogad tās varēs vērot Bastejkalnā, Esplanādē un pie Māras dīķa. Interesenti aicināti apmeklēt arī interaktīvu vides objektu pie Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Torņakalnā, lai jaunatklātu kopā darbošanās prieku.

Šī gada “Baltajā naktī” iespēja apmeklēt arī virkni Rīgas vasaras kultūras programmas projektus – dodoties pa Elizabetes ielu gar Vērmanes dārzu, ikviens varēs priecāties par interaktīvo instalāciju “Uz gaismas viļņa”, Arkādijas parka apmeklētājus uzrunās muzikāls objekts “Savpatība”, bet pilsētvidē abpus Daugavai tapt iedvesmotiem no neona tekstu instalācijām “Pateikts neonā. Rīga”.

“Baltā nakts” turpina tradīcijas, aicinot baudīt laikmetīgās mākslas programmas “Survival Kit 12” Pārdaugavā, avangarda mūzikas koncertprogrammas “Skaņu mežs”, Francijas institūta Latvijā piedāvātās norises, kā arī video mākslas un mūzikas mijiedarbības spēku pasākumā “Videogrāfija XV”, kas šogad notiks LU Botāniskajā dārzā.
Foruma aktualitātes, tostarp pasākuma apmeklēšanas epidemioloģiskās drošības prasības, būs atrodamas foruma sociālajos tīklos un tīmekļvietnē www.baltanakts.lv , kur pieejama gan programma, gan plānoto pasākumu apraksts, kā arī aktivitāšu norises vietu karte. Pie Laimas pulksteņa darbosies foruma informācijas centrs.
“Baltā nakts” Rīgā ir daļa no starptautiska projekta “Eiropas Baltās naktis”, ko aizsāka piecas Eiropas galvaspilsētas – Brisele, Madride, Parīze, Rīga un Roma, un šobrīd šim tīklam ir pievienojušās pilsētas visā pasaulē. “Baltās nakts” ideja ir padarīt laikmetīgo mākslu pieejamāku iedzīvotājiem, vienu nakti gadā iesaistot interesentus daudzveidīgās mākslas norisēs.

Mūsdienu kultūras forumu “Baltā nakts” atbalsta Rīgas dome, rīko Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar biedrībām un nodibinājumiem.