“FOOOD. Karš un miers” – vai cilvēks jau var pārtikt no papīra?

Ejot pārgājienā, cilvēkiem vairs nebūs jāņem līdz ēdiens, jo tas būs visapkārt. Zinātnieki apgalvo, ka šāda iespēja pastāv – pēc kāda laika cilvēka organisms varēs pārstrādāt celulozi, kas atrodas ne tikai mums tik ļoti zināmos produktos kā kartupeļi, bet arī koksnē un papīrā. Tikai šonedēļ – no 16. līdz 21. septembrim – Café Europa telpā Spīķeru kvartālā Jauno mediju kultūras centrs RIXC kopā ar mākslinieku Gintu Gabrānu piedāvā iespēju noteikt, vai jūsu organismā jau ir celulozes šķeļošās baktērijas, kā arī apskatīt mākslinieka izstādi “FOOOD. Karš un miers”.

foood

Gints Gabrāns,
“FOOOD”. Publicitātes foto.

 Izstādē “FOOOD. Karš un miers” mākslinieks Gints Gabrāns skata nākotnes pārtikas iespējas no divām – kara un miera – perspektīvas. Izstādes “kara” daļai iedvesma gūta no 2004. gadā ASV Aizsardzības ministrijas inovatīvo pētniecības projektu departamenta DARPA izsludinātā konkursa ar mērķi nodrošināt iespēju karavīriem ilgstoši veikt kaujas operācijas un pārvietoties bez pārtikas krājumiem.  Savukārt “miers” piedāvā versijas, kā būtu iespējams glābt mūsu planētu no bada. Bažas par izsīkstošajiem pārtikas resursiem rada ANO aprēķini, ka līdz 2050. gadam planētas iedzīvotāju skaits sasniegs 9 miljardus un nepieciešamās pārtikas daudzums būs jāsaražo par 70% vairāk. Līdz ar to ar mākslinieks rosina mūs domāt – kā varētu uzņemt enerģiju no līdz šim uzturā neizmantotiem produktiem vai vismaz tos patērēt efektīvāk.

 

Svarīgi minēt, ka iespēj “ēst papīru” nav nebūt fantastiska, ko pierāda evolūcijas vēsture – tikai  apmēram pirms 7000 gadiem Ziemeļeiropā notikušo ģenētisko mutāciju rezultātā cilvēkiem izveidojās laktozi šķeļošs enzīms, kas ļāva pieaugušiem cilvēkiem lietot mūsdienu ēdienkartē tik ierastos piena produktus.

 

Pētījumu mākslinieks Gints Gabrāns veicis sadarbībā ar LU mikrobiologu Jāni Liepiņu.

foood2

Gints Gabrāns, “FOOD” izstādē LAUKI, LNMM izstāžu zālē Arsenāls, 2014. Foto: Didzis Grodzs.

 

 

Izstāde “FOOD. Karš un miers” Café Europa konteinerī Spīķeros ir atvērta no otrdienas, 16. septembra, līdz svētdienai, 21. septembrim, no pl. 12.00 līdz pl. 18.00, ieeja brīva.

Tuvāka informācija – 26546776 (Rasa Šmite), 67228478 (RIXC birojs) vai rixc@rixc.lv.

Turpinām uzņemt skolēnu grupas bezmaksas interaktīvām ekskursijām, kas norisinās ar ABLV Charitable Foundation atbalstu.